A Vitaminin Vücuda Faydaları Nelerdir?

                A vitamini, yağda çözünen bir vitamin olmasıyla birlikte yer olarak karaciğerde depolanır. Genel olarak iki tip A vitamini bulunuyor. Bunlar premade (önceden oluşturulmuş) A vitamini ve provitamin A’dır.

  • Premade A Vitamini: Diğer adıyla retinol olan premade A vitamini et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunmaktadır.
  • Provitamin A: Karotenoidler olarak da adlandırılan provitamin A ise besinlere koyu rengini verirler, yani bunlar genel olarak pigmentlerdir. 500’den daha fazla keşfedilmiş karotenoid türü vardır. En yaygın olanı ise beta-karotendir.

                Vitaminler vücut tarafından ya hiç üretilmez ya da olumsuz hastalıkları engelleyebilmek adına yetersiz miktarda üretilebilen temel besinlerden birisidir. Bu sebepten dolayı bazı özel durumlarda bazı kişilere vitamin destekleri sağlanabiliyor. A vitamini diyet takviyesi ve kapsül olarak satılabilen ürünlerden birisidir.

A Vitamininin Faydaları

  • Diş, yumuşak doku, kemik, cilt yapıları ve mukus zarları yapılarının düzenli ve sağlıklı şekilde oluşturulması ve bunların korunmasında büyük bir rol oynar.
  • Göz retinasında bulunan renk pigmentlerini ürettiği için diğer adı da retinol olarak bilinir.
  • Düşük ışıkta iyi görüş görebilmeye fayda sağlar.
  • Hamilelik döneminin ve hamilelik sonrası anne sütü ile emzirme döneminde büyük faydalar sağlar.
  • A vitamini içerisindeki beta-karoten olanlar antioksidandır ve bu sayede vücudu bazı maddelerin verdiği hasarlardan korur.

A Vitamini Eksikliği

                Eğer vücudunuzda A vitamini eksikliği varsa çeşitli göz sorunları ve görme sorunları problemleri yaşayabilirsiniz. Sonradan düzelebilen gece körlüğünden geri dönüşü maalesef olmayan kornea hasarlarına kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Aynı zamanda A vitamini eksikliği hiperkeratoza ve pullu cilde sebep olabilir.

A Vitamini Fazlası

                Her şeyin fazlası gibi A vitaminin de fazlası zarardır. Doğum kusurlarına, cilt renginin sarılığına veya turunculuğuna gibi bazı problemlere sebep olabiliyor. Özellikle bebekler için A vitamini çok önemlidir. Bebekler ve çocuklar A vitaminine biz yetişkinlerden daha duyarlı olduğu için daha küçük dozlarda A vitamini alınması sebebiyle hasta olabilirler.

A Vitamini İçeren Besinler

  • Premade A Vitamini: Ciğer, somon, beyaz peynir, peynir, böbrek, yağlı süt, tereyağı, krema, pisi balığı gibi hayvansal gıdalarda mevcuttur.
  • Provitamin A: Havuç, kara lahana, tatlı patates, karahindiba yeşillikleri, brokoli, maydanoz, portakal, kırmızı biber ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz