ASTIMA İYİ VE KÖTÜ GELEN YİYECEKLER

Astım, akciğerlerin kronik olarak iltihaplanmasından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Astımı tetikleyen stres, hava kalitesi, sigara dumanı, alkol kullanımı ve alerjik reaksiyonlar gibi etkenler mevcuttur.

Astımın belli bir tedavisi yoktur. Ancak yaşam tarzınızı ve beslenme düzeninizi kontrol altında tutarsanız, astım ataklarınızı azaltabilir ve hafif geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu yaşam tarzı ve beslenme düzeninizi uzman bir hekime danışarak düzenleyebilir ve uygulamaya geçirebilirsiniz.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Selenyum Açısından Zengin Yiyecekler: Selenyum iltihaplanan ciğerlerin iyileşmesine yardımcı olur. Pirinç, yumurta, balık (ton balığı), kırmızı biber, kepekli tahıllar zengin selenyum kaynaklarıdır.

Sarımsak ve Soğan: Neredeyse her şeye iyi gelen ikilidir. Sarımsak ve soğanda bulunan doğal “quercetin” akciğerlerde meydana gelen iltihaplanmayı azaltarak astım ataklarını azaltmaya ve hafifletmeye yardımcı olur.

Kolin İçerden Gıdalar: Kolin, B kompleks vitaminidir. Astım ataklarını azaltır. Süt ürünleri, yumurta, nohut, fasulye, mercimek ve soya fasulyesi kolin içeren besinlerin başında gelmektedir.

Astım Hastalarını Kötü Etkileyen Yiyecekler

Tuzlu Gıdalar: Tuzlu gıdalar vücudun ihtiyacı olandan daha fazla sodyum barındırdığı için astım krizlerini tetikler ve şiddetli geçmesine neden olur. Fast Food, Hazır konserve yiyecekler, işlemiş gıdalar, ekmek, hazır çorbalar, bulyon ve aburcubur gibi gıdalarda aşırı miktarda tuz bulunmaktadır.

Doymuş Yağ: Doymuş yağ son derece sağlıksız bir yağ formudur. Doğrudan bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da akciğerlerin savunmasız kalmasına ve astım ataklarının çoğalmasına yol açar.

Margarin, yağlı süt ve peynir, fast food, unlu mamül ürünleri, kek, bisküvi gibi ürünler doymuş yağ içerirler. Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Şişkinlik ve Gaz Yapan Gıdalar: Aşırı ağır ve gazlı gıda tüketmek astım ataklarını tetiklemektedir. Ağır yağlı, baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler vücutta şişkinlik yaratmaktadır. Ayrıca karnabahar, brokoli, fasulye, kuşkonmaz gibi sebzeler de gaz yapmaktadır.

Her ne kadar yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenlesenizde astımı tamamen tedavi etmek malesef mümkün değildir. Ancak hayat kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Bu beslenme tarzınıza ek olarak, doktorunuzun da kontrolüyle B,C ve E vitamini, magnezyum ve karoten takviyesi de alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz