Diş Beyazlatmak Sağlıklı Mıdır?

Yemek yemeyi herkes sever. Hatta biz Türk milleti olarak yemek menüsünü de bir hayli geniş tutarız. Tatlılar, tuzlular, sıcaklar, soğuklar derken liste uzar gider. Bu kadar yemek düşkünü olmamız bize sadece kilo olarak geri dönmüyor, aynı zamanda dişlerde de büyük zararlara neden olabiliyor. Diş çürümeleri, çatlamaları, renk değişimleri başımıza ciddi sorunlar açabiliyor. Daha sonraları bunların acısını çekiyoruz. Diğerleri kadar önemli olmasa da dişlerimiz yıllar içerisinde yiyecek, içecek (kahve, şarap, çay) tüketimiyle beyazlığını kaybediyor. Sigara kullanmak bunun başlıca sebeplerinden. Çeşitli yöntemlerle engel olmaya çalışıyoruz. Ama günümüzde, diş hekimleri kolaylıkla dişlerimizi eski rengine kavuşturabiliyor.

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin beyazlamasını sağlamak ve renk değişiminin azalması için yapılan bir işlemdir. Dişlerimizin en dış katmanı olan diş minesinin üstünde her gün ince bir tabaka oluşur. Bu tabakanın üstünde zamanla lekeler meydana gelir ve bu lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferde yapılan bir çözüm değildir, daha iyi sonuçlar elde etmek için zaman zaman tekrarlanması gereklidir.

Beyazlatma işlemi yapılmadan önce dişteki çürükler tedavi edilir. Eğer yapılmazsa beyazlatıcı losyon diş çürüklerinden iç kısımlara ulaşabilir, bu da dişteki hassasiyetin artmasına neden olur. Beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Bu yöntemler office bleaching ve home bleaching olarak adlandırılır. Klinikte yapılan beyazlatma işlemi 30 ya da 60 dakika arasında değişen bir kaç seans sürer.

Klinikte yapılan beyazlatmada diş hekimi önce özel bir koruyucu jel sürüp ardından beyazlatıcı maddeyi kullanır. Beyazlatma maddeleri ısı, özel ışık ve kimyasal maddelerle aktive olurlar. Beyazlatıcı madde sürüldükten sonra diş hekimi dişinize ışık tutar. Isı yerine sadece lazer kullanan diş hekimleri de var.

Evde yapılan beyazlatmada ise diş ölçüsüne göre yapılan kalıplar kullanılır. Bu kalıplara hekimin sağladığı beyazlatıcı maddeyi doldurup günde en az bir kaç saat kullanmanız gerekir. Dikkatli yapılmadığı sürece diş etlerine zarar verebilir. Diş beyazlatma yönteminin önemli derecede yan etkileri yoktur ama hassasiyet sağlarlar. Bunun yanında hamilelere yapılması tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz