Ergenlik döneminde gençlerin korkulu rüyası haline gelen siyah noktalar çok fazla oluşmaktadır. Siyah nokta hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. Genellikle yüz bölgesinde çok fazla bulunmaktadır. Ancak sadece yüz bölgesinde oluşmamaktadır. Sırt kollar, bacaklarda, ense, omuzlar, alın ve burun bölgesinde görülebilmektedir. Siyah nokta oluşumu ölü hücreler ve yağdan oluşmaktadır. Açık hava ile de temas edince siyahlasmaktadır. Sadece görünüm açısından hoş olmayan bir görünüme sebebiyet vermemektedir. Aynı zamanda da siyah nokta bulunan kısımlarda kıllanma görülebilmektedir. Bundan dolayı da bayan ve erkeklerde özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Her ne kadar genellikle ergenlik döneminde oluşsa da yetişkinlik döneminde de olabilmektedir.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta temizliği merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü sivilceler gibi sadece birkaç adet olmamaktadır. Bundan dolayı da bireyler siyah nokta temizliğinin nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Siyah noktalar Sadece bir kez yapılan temizlik sonrasında kaybolmamaktadır. Genellikle yağlı yüz tipinde çok fazla görülmektedir. Bundan dolayı siyah nokta bulunan kişiler temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Düzenli bir şekilde cilt bakım ürünlerini yapılması önerilmektedir. Ayrıca sivilceler sıkılarak temizlenmektedir. Siyah noktaların sivilce gibi sıkılarak temizlenmesi doğru değildir. Siyah noktalar sıkıldığında yüz üzerinde küçük derin çukurlara ve iz kalmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı yüzünüzde iz kalmaması için kesinlikle siyah noktaları sıkmamalısınız. Siyah nokta temizliği için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Maske kullanımı da siyah noktaları en aza indirmektedir.

Gençlerin Korkulu Rüyası Siyah Nokta

Siyah Nokta İçin Hangi Maskeler Kullanılır?

Siyah nokta sorunundan kurtulabilmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Genellikle siyah nokta tedavisi önerilse de bazı maskelerde siyah nokta temizliği konusunda işe yaramaktadır. En bilindik maskelerden biri kil maskesidir. Saf kil su ile yumuşatılarak yüze uygulandığı takdirde bir süre beklenilmelidir. Kil maskesi yüzünüzde kurduktan sonra ılık su ile yıkayarak yüzünüzü iyice kurulamalısınız. Ancak kil maskesi yaz aylarında daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü kış mevsiminde hava soğuk ve kuru olduğundan dolayı kil maskesi uygulandığı takdirde cildinizi kurtaracaktır. Ayrıca limon, bal ve karbonat maskesi siyah noktalar için çok fazla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz