İnsan beyni nasıl gelir sorusunda genel anlamda bilip bilmeyen kişilerin uydurduğu birkaç teori var. Ancak insan beyninin gelişmesi için bazı şeyler yapılabilir. Bunların en önce geleni de bilim odaklı çalışmaktır. Yani fizik, matematik gibi kanunlara çalışmak insan beyninin daha bilgili olabileceğini gösterir. Çünkü fizik denilen kavram genel anlamda matematiği içine giren bir kavramdır. Ancak tamamı ile matematikle özdeşleşen bir kavram değildir. Sözel kavramları da oldukça fazladır.

Özellikle bilgi odaklı çalışmalar yapıldığı takdirde insan beyni farklı teknolojilere daha iyi uyum sağlar. Yani anlaşılmayan atom parçacıklarının veya farklı DNA modüllerini kolayca anlamaya başlayacaktır. Çünkü dünyanın temelinde ve insanlığı temelinde aslında fizik vardır. Bu yüzden insanın beyninde düşünme kabiliyeti ancak fizik, matematik ve kitap okumakla gelişebilir.

Hızlı Öğrenme

Bu kabiliyetin öğrenilebilmesi için kişilerin sıkça öğrenmek istedikleri şeyi tekrarlanması gerekir. Bu şekilde ilerleyen bir yapı olduğu takdirde sonsuz bir işlem hacmi doğacaktır. Yani insan beyni aslında belirli ağlarla birbirine bağlıdır bu ağları da kontrol eden şeyler elektriksel küçük sinyallerdir. Bunları güçlendirmek ve düşünme kabiliyetini artırmak yalnızca kişinin azmi ve çabası ile olabilecektir.

İnsan Beyni Nasıl Geliştirilir

Hızlı öğrenmenin temelinde ilk başta edinilmiş düzen gerekir. Çünkü bir kişi öğrenmek geliştirdiği zaman alışmış olduğu düzenden dolayı bilgileri kolaylıkla beynine alacaktır. İlk başta pratik yapan her kişi beyninin kasların çok iyi çalıştırabilen kişilerdir. Yani ezberi kuvvetli insanlar aslında kayıt hafızası olarak oldukça gelişmiştir. Ancak bilime göre teknik olarak bilmek ezber yapmaktan daha mantıklıdır. Çünkü beyin yeni bilgiler geldikçe eski bilgileri silebilen bir yapıya sahiptir. Daha doğrusu silmek yerine geriye atabilen bir yapısı var.

Çözüm Üretebilme Yetisi

İnsanların hızlı çözüm üretebilmesi için pratik zekaya hakim olması gerekir yani anlık olarak düşünebilme kabiliyetini yüksek olması gerekir. Bu yüzden de kitap okumak çok önemlidir. Çünkü kitap okuyan insanın düşünme kabiliyeti oldukça gelişmiştir. Anlık olarak bu düşünceyi devreye sokabilir, oluşan kötü durumda belli bir pratiklik ile kurtulmanın yolunu anlık olarak bulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz