Kalp nedir? Bu soru pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu konuda kalp ile ilgili bilgiler sunuyor olacağız.

Kalp, bir insanın yaşamasındaki önemli organlar arasında yer alıyor. Kalp sayesinde vücut kan damarlarının da yardımıyla oksijen taşıyabiliyor ve çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyor. Beyin, kalbin taşıdığı oksijen sayesinde yaşayabiliyor ve işlemine devam edebiliyor. Kısacası kalbin beyin gibi büyük bir önemi bulunuyor. Lafı çok uzatmadan hemen kalp ile ilgili bilgi paylaşımına başlayalım.

Kalp Nedir? Ne İşe Yarar?

Kalp, kan pompalama görevini gerçekleştiren bir pompa olarak tanımlanabilir. Kalbin temel görevi tanımdan da anlaşılacağı üzere kanı vücuda pompalamak olsa da bunun yanı sıra vücuttaki metabolizma faaliyetleri sonrasında oluşan artıkların dışarı atılması konusunda kalp önemli bir rol oynuyor. Kalbin diğer görevleri arasında vücut ısısının dengelenmesi, asit-baz dengesinin korunması ve hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi işlemler de yer alıyor.

Kalp Nedir

Kalp, adeta bir motor görevi görüyor. Beyin dahil tüm organlara gerekli besinleri ve oksijeni gönderen kalp, dolaşım sisteminin daha iyi bir şekilde çalışması konusunda önemli bir role sahip. Ortalama verilere göre kalp dakikada 60-80 arası atıyor. Bu da dakikada 35 litreye kadar kan pompalama anlamına geliyor fakat hacme göre değişiklik yaşanabilir. Bir insanın ömür boyunca yaklaşık 2,5 milyar kalp atışı yaşadığı söylense de bazı insanlar 3 milyarın üzerinde kalp atışı ile yaşamını sürdürmüş durumda. Ayrıca şu bilgiyi de verelim ki elimizi kalbimize koyduğumuzda çıkan ses aslında kalpte yer alan açılıp kapanan kapaklardan geliyor.

Kalp Sağlığını Korumak

Kalp nedir?” sorusunun yanı sıra kalp sağlığını koruma durumundan da söz etmek gerekiyor. Kalp krizi, kalp kası, kalp çarpıntısı, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu gibi pek çok kalp hastalığı bulunuyor. Bu gibi sorunlar ile daha az karşılaşmak için sağlıklı besinlerden daha çok tüketmek, spor yapmak ve kalbi çok yormamak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz