KİLO VEREMEMENİN PSİKOLOJİK SEBEPLERİ

Kilo vermek için artık hemen hemen hepimiz yapacaklarımızı biliyoruz. Bütün yolları denediniz ama hala kilo veremiyorsanız bir yerlerde bir problem var demektir. Eğer sağlık problemleriniz ya da alışkanlıklarınız da kilo verememeniz üzerinde etkili değilse o zaman kilo verememenizin psikolojik sebeplerini araştırmanız gerekecektir.

Evet, kilo verememenizin bir sebebi de psikolojik etkenlerdir ve hafife alınmayacak kadar da önemlidir. Önce diyete hazır olmanız ve bu konuda kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız oldukça önemlidir. Eğer diyet yapmanın psikolojik yönlerini görmezden gelirseniz kilo verememeniz gayet normaldir. Nasıl kilo vermeden önce beden sağlığımızla ilgili bütün problemleri çözerek yola çıkmamız gerekiyorsa psikolojik problemlerimizi de çözmeden yola çıkmak kilo vermemizin önündeki en büyük engel olacaktır.

KORTİZOL GÖBEK Mİ YAPIYOR?

Kortizol dediğimiz stres hormonu eğer fazla salgılanırsa özellikle göbek bölgesinde yağlanmalara sebep olabilmektedir. Kilo vermek istiyorsanız eğer stres ile başa çıkmanın yollarını bilmelisiniz. Bu hormon vücudunuzda arttıkça göbek bölgenizdeki yağlanmalar da buna bağlı olarak artacaktır.  Vücudunuzdaki kortizol hormonunu azaltmak istiyorsanız stresle baş etmek zorundasınız çünkü stres kilo verememenizi sağlar bunun için yoga ya da her gün düzenli olarak nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

Bunun yanında aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olması için pilates yapabilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenmek de hem stres ve kaygı düzeyinizi azaltacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Stresten oldukça uzak durmaya çalışın. Stresten uzak duramıyorsak da bize hayatımızız her alanında başarıyı ve mutluluğu beraberinde getirecek olan stres ile baş etmenin yöntemlerini mutlaka bilmelisiniz.

ÇOCUKKEN DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞ ALIŞKANLIKLAR!

Eğer çocukken yemekle ilgili yanlış bağlantılar kurduysak kilo veremememizin önündeki psikolojik engellerden bir tanesi de budur. Şimdi kilo vermemiz çocukken yemek yemekle ilgili kurduğumuz bağlantı ile alakalıdır aslında. Küçükken annesi ve babası tarafından ödüllendirilirken ya da mutlu edilmeye çalışılırken yemekle ödüllendirilmiş bireyler büyünce kendilerini ödüllendirmek ya da mutlu olmak için alışkın oldukları kendilerini yemekle ödüllendirme yöntemini kullanıyorlar. Bilinçaltımızdaki bu yanlıştan derhal kurtulmalıyız ve kendimizi başka şeylerin de mutlu edeceğine kendimizi inandırmalıyız.

Canımız sıkkın oluna depresyona girdiğimiz zamanlarda da ne yaparız kendimizi yemeğe ve tatlılara veririz oysaki her ne kadar bu bizde çocukluktan gelen bir alışkanlık olsa da kendimizi mutlu etmenin yemek yemekten başka yolları olduğunu da bilmeliyiz. Aynı şekilde kendimizi ödüllendirirken de yapmamız gereken yemek yemekten başka şeylere yönelmememizdir. Mesela kendimizi ödüllendirirken kendimize kıyafetler alabiliriz. Kıyafetlerin kilo verince üzerimizde daha hoş gözükeceğini bilmek de bizi aslında bir bakıma motivede etmiş olur.

Diyetisyen kadar bu süreçte psikologla da diyalog kurmanız önemlidir!

Diyetisyenle birlikte bir psikologla da görüşmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kilo verememenizin önündeki psikolojik olan sebepleri bularak ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak olan psikoloğunuza bu süreçte çok sık ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir uzman tarafından yönlendirilerek bu sürece kendinizi hazırlamanız kolay kilo vermenizi hatta zamanla hızlı kilo vermenizi sağlayabilir.

Diyet yapmak her şeyden önce sabır işidir eğer bu sabrı yeteri kadar gösteremediğinizi ve iradenizle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız psikolog size gereken yardımı sağlayacaktır. Üstelik geçmişte yaşadığınız başarısız diyetler de psikolojik anlamda sizi olumsuz etkileyecektir. Psikolog bu olumsuzlukların izlerini de üzerinizden silecektir.

RUHUNUZA KULAK VERİN!

Bedeninizde olan olumsuzlukları bir kenara bırakın ve ruhunuzun sesini dinleyin. Kendinizi motive etmenizi ve diyetinize odaklanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sizi bütün yapamıyorum dediğiniz olumsuz düşüncelerinizden de arındıracaktır. Egzersiz yapmanız gerekiyor demiştik bu sırada ruhunuza da gerekli olan gıdayı verin onu müzikle besleyin. Egzersizlerinize ruhunuzu dinlendirecek olan hafif müzikler eşlik etsin. Egzersizlerinizi yapabildiğiniz kadar açık havada yapın. Temiz hava almak hem beden hem de ruh sağlığınız için gereklidir unutmayın. Ruhunuzun sesini dinlememek de kilo verememenizin önündeki engellerden bir tanesidir. Bu engeli ortadan kaldırmaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz