Kullandığımız maskeler koronavirüse karşı koruyucu mu? Hangi model maskeler koruyucudur?

Standart yüz maskeleri Koronavirüs salgınına karşı koruyucu değil!

Standart yüz maskeleri (cerrahi tipte olan yüz maskeleri) yapısı gereği damlacıkları önleyebilir. Ancak bu maskeler inhalasyon yoluyla virüs bulaşımının önüne geçemez. Koronavirüs salgınını önleyebilmek adına standart yüz maskeleri yerine özel üretilmiş olan ventilli maskelerin kullanılması gerekir. Özellikle koronavirüs bakımından yüksek risk grubunda yer alan hastalara yönelik yapılmış olan medikal işlemler ya da müdahale sürecinde özel olarak tasarlanmış maskelerin kullanılması gerekir. Özellikle bu tip maskeleri sağlık görevlileri gibi Covid-19 hastalarına yakın temasta bulunanlar ve girişimsel işlemler gerektiren meslek gruplarında kullanması tavsiye edilmektedir.

Diğer yandan standart tipte yüz maskeleri asıl olarak hastalığı taşıyan bireylerin damlacık yolu ile virüsü çevresine yaymasını önler. Koronavirüsten korunabilmek için hasta kişilerin cerrahi tipte yüz maskesi takması oldukça büyük önem arz etmektedir. 

Koronavirüse salgınına karşı hangi tip maskelerin koruyucu özelliği vardır?

Koronavirüse (Covid-19) karşı asıl olarak koruyuculuk görevi yapan maske tipleri ffp3/N99 ve ffp2/N95 maskelerdir. Bu maskeler genel olarak yüksek riskli hastalara (tanı konulmuş vakalar ya da yüksek olasılıklı vakalar) temas eden ve direk muhatap olan sağlık personellerinin kullanımına sunulmaktadır.

Özellikle entübasyon gibi özel durumlarda doktorların bu tip maskeleri kullanması gerekir. Bu tip özel işlemlerde ve yakın temas gerektiren durumlarda, standart tipteki cerrahi maskelerin herhangi bir koruyuculuğu yoktur ve bunlar koronavirüsün bulaşma olasılığını engellemez.

Yüz maskeleri ne kadar süre takılması gerekir?

Yüz maskelerinin çeşitlerinden ve koruyuculuklarından yukarıda bahsettik. Peki yüz maskeleri ne kadar süre salgı riskinden korur? Yüz maskeleri hangi süre zarfları içerisinde değiştirilmeli?

Standart tipteki yüz maskelerinin yaklaşık olarak 4-6 saatte bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Maskelerin dış çevresinde mikrobiyolojik ajanların kolonize olduğu ve enfeksiyon bakımından risk teşkil ettiği belirtilmektedir. Bu neticede yeniden bulaşıyı önleyebilmek adına aynı maskeyi uzun süreli kullanmamak gerekir. FFP3/N99 ve FFP2/n95 tipteki maskeler ise 8-10 saatten fazla kullanılmaması gerekir. Tanı almış vakalarla ve yüksek riskli gruplarla temas sonrası maskelerin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Diğer yandan maskelerin dış bölgelerinin nemlenmesi koruyuculuk özelliklerinin kaybetmesine neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz