Öksürük, gündelik yaşantıyı olumsuz etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Ancak solunum yollarınında oluşabilecek enfeksiyonlardan korur. Bir çeşit savunma sistemidir. Soluk borusu ve bronşlardaki balgamın ve toksik maddelerin atılmasını sağlar.

Sürekli devam eden ve şiddetlenen öksürüklerin arkasında ciddi rahatsızlıklar olabilmektedir. Öksürüğü geçirme yöntemlerini uygulamanıza rağmen öksürüğünüzde bir azalma yoksa, mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız.

Öksürüğe Neden Olan Bazı Durumlar

– Sigara İçmek

– Solunum yollarının tahriş olması veya yabancı bir cisim kaçması

– Kalp, sindirim sistemi ve sinir sistemi rahatsızlıkları

– Akciğer hastalıkları

– Havadaki toz, polen gibi alerjenler

– Alerjik durumlar

Öksürük Şu Hastalıkların Belirtisi Olabilir:

– Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

– Zatürre

– Verem (Tüberküloz)

– Akciğer Hastalıkları (Başta Kanser)

– Geniz Akıntısı

– Astım

– Mide Reflüsü

– Kalp Yetmeliği

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Öksürük tedavisinde eski zamanlardan beri gelen yöntemler mevcuttur. Eskiden öksürüğün tedavisinde bazı bitkiler ve hayvansal ürünler kullanılmaktaydı. Bu besinlere şifalı besinler adı da verilmiştir.

Bal, roka, lahana, kuru üzüm, kuru hurma, elma, incir, soğan, marul, tuzlu fıstık, sarımsak, turunçgiller, biber öksürüğe iyi gelen besinlerden bazılarıdır.

Kekik, zencefil, meyan kökü ve nane gibi baharatlar da öksürüğü kesmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle kekik üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Demlenerek çay olarak tüketilebildiği gibi, gargara şeklinde de uygulanabilir.

Zencefil de antiviral özelliği sayesinde öksürüğü gidermeyi sağlar. Bal ile karıştırılarak kullanılabilen toz zencefil, yenildiğinde boğazınızı hafifçe yakarak ciğerlerinize kadar temizlemektedir.

Meyan kökünü çay olarak demleyebilir ve her gün tüketebilirsiniz. Yemeklere ve salataların üzerine de atabilirsiniz. Öksürüğünüzü kısa sürede geçirecektir.

Nane nefes almayı kolaylaştıran ve boğaz ağrılarını hafifleten bir bitkidir. Öksürük problemini gideren bir mentol ile mukusu zayıflatarak rahatlatır.

Öksürüğe İyi Gelen Kürler

Bal ve Zencefil Kürü

Toz zencefil ile bir çorba kaşığı balı bir kase içerisinde iyice karıştırın. Bir çay kaşığı yardımıyla yiyebilirsiniz. Bu karışıma dilerseniz karanfil de ekleyebilirsiniz.

Ayva, Ihlamur Çiçeği ve Bal Kürü

Bir adet ayvayı püre haline getirin, ardından üzerine bir yemek kaşığı bal ileva edip güzelce karıştırın. Bu karışıma kurutulmuş ıhlamur çiçeği ilave edin. Macun kıvamına geldiğinde tüketilmeye hazırdır.

Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

– Karabiber

– 2 Bardak Süt

– Bal

İki bardak sütü bir tenere alıp kaynatın. İçerisine bir tatlı kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. İyice karıştığından emin olduktan sonra ocağı kapatın ve soğuyana kadar bekletin.  Bu şurubu her sabah aç karnına 2 çorba kaşığı oranında tüketebilirsiniz.

Öksürük probleminiz sürekli tekrar ediyor ve geçmiyorsa, mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız. Çünkü tekrar eden ve geçmeyen öksürüklerin altında ciddi rahatsızlıklar çıkabilmektedir. Bu nedenle bir an önce tedavi olmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz