Saç Dökülmesi Neden Olur?

                Saç dökülmesi özellikle kızlar için çok büyük bir derttir. Saçımız dış görünüşümüzü tanıtan en büyük özelliklerden birisidir. Saçımıza her ne kadar önem versek de bir sürü problemle karşılaşabiliyoruz. Peki saç dökülmesi neden olur ve nasıl önlenir gelin bunları anlatalım.

                Saç dökülmesinin 4 ana sebebi vardır. Demir eksikliği, mevsimsel değişiklikler, fazla stres ve hormon bozuklukları sebebiyle saçımız ciddi oranda dökülebilmektedir. Lakin uzun süreli bir saç dökülmeniz varsa bunun sebebi ciddi bir hastalıktan ötürü de olabilir.

Saç Dökülmesi Nedir?

                Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir saç derisi yapısında ortalama 100.000 (yüz bin) saç bulunur. Kişilerde tarama ve yıkanmaya bağlı olarak günlük 100-150 adet saç teli dökülmesi bilim insanları tarafından normal kabul edilinir. Saç deri hastalıkları, kıl gelişimi bozukları, ilaçlar, sistemik hastalıklar, genetik yatkınlık gibi sebeplerden ötürü saç dökülmesi görülebilmektedir. Sağlıklı bir bireyin saç dökülmesi 2 ay gibi bir süre zarfında gerçekleşir. Eğer ki saç dökülme süresi 2 ayı aşarsa ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunun için de uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Saç Neden Dökülür?

                Saç derimizde bulunan her saç telinin bir hayatı vardır. Saç derisinde bulunan her saç teli ortalama 4-6 yıl yaşar, ardından dinlenmeye geçer ve en sonunda dökülür. Bu şekilde saçların dökülmesi gayet doğal karşılanır ve günde 100-150 adet saç dökülmesinde bir sorun yoktur. Banyo yaparken elimize gelen saç teli artmışsa, saçımız çok fazla dökülüyorsa bu durum ciddiye alınmalıdır. Burada en önemli nokta saçın neden döküldüğünün anlaşılması ve uygun tedaviye başlanılmasıdır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

                Saçımızın dökülmesi konusunda tedaviden daha önemli olan bir şey vardır; doğru tanı. Bir uzman yardımıyla saçımızın dökülmesinin sebepleri ve dökülme tipinin araştırılması gerekiyor. Dermatoloji uzmanlarının yapacağı bir muayene ile saç dökülmenize sebep olan faktörler belirlenir ve uygun tedavi planlanması yapılır. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin saç derisine ve saçın kendisine zarar verebilme potansiyeli olan ürünlerden uzak durmaları gerekiyor. Proteinle zenginleştirilmiş beslenme düzenine geçilmesi oldukça önemlidir. Eğer saç dökülmenizin sebebi vitamin eksikliğiyse mutlaka o vitamini almanız gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Tedavileri

  • İlaç tedavisi
  • Saç mezoterapisi
  • PRP saç tedavisi
  • Saç ekimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz