Bayanlar tarafından en çok rastlanan konulardan biri de tırnak kırılmasıdır. Özellikle bayanlar oje kullanımı için tırnak uzatmaktadır. Ancak tırnak uzatmadan da çatlama renk değiştirme ve kırılma gibi sorunlar yaşatabilmektedir. Bundan dolayı da hoş olmayan bir görünüme sebebiyet vermektedir. Ancak tırnakların kırılması vücudumuzda herhangi bir hastalığın veya eksikliğin bulunduğuna işaret etmektedir. Çünkü vücudumuz Herhangi bir sorun olduğunda bizlere bunu belli etmektedir. Genellikle tırnak kırılmaları temizlik ürünü kullanırken ellerin yeteri kadar korunmaması ve temizlik ürünlerinin kaliteli olmamasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar basit bir konuymuş gibi gözükse de bayanlar açısından oldukça önemlidir.

Tırnaklar Neden Kırılır?

Tırnakların kırılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak genellikle vitamin eksikliğinden dolayı tırnak kırılmaları yaşanmaktadır. Genellikle biotin, kalsiyum magnezyum demir ve çinko eksiklikleri oluştuğu zaman tırnak kırılmasına yol açabilmektedir. Özellikle de kalsiyum ve magnezyum oldukça etkilidir. Ayrıca bazı hastalıklarda tırnak kırılmasına yol açmaktadır. Genellikle kalp ve akciğer hastalıkları bulunan bireylerde tırnak kırılması görülmektedir. Ayrıca Sedef hastalığı tırnak mantarı gibi enfeksiyon hastalıkları da sebep olmaktadır. Sadece sağlık açısından vitamin eksikliği ve hastalıklardan dolayı tırnaklar kırılmamaktadır. Bireylerin kuru cilt yapısına sahip olması, yetersiz sıvı tüketmesi, sürekli oje kullanımı, ojeyi ele çıkarma çabalaması, kalitesiz aseton, yanlış törpüleme teknikleri, aşırı manikür tansiyon ve tırnak mantarı da etkili olmaktadır.

Tırnak Kırılması

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak kırılması için bireylerin herhangi bir ilaç kullanmasına gerek duyulmamaktadır. Tırnak kırılması herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa bireyler kendileri için önlem alabilmektedir. Tırnakların gereğinden fazla uzatılmaması, doğru törpüleme yöntemleri, düzenli olarak bakım ve nemli tutmak, genellikle deterjan kullanılacağı zaman eldiven kullanımı, ojenin kaliteli aseton ile temizlenmesi gibi önlemlerle tırnak kırılması önlenebilmektedir. Ayrıca kaliteli ve zeytinyağlı nemlendirici kremler ile tırnak ve tırnak etlerini nemlendirerek sertlik oluşması engellenebilir. Çünkü tırnaklar ve tırnak etleri sürekli olarak nemlendirilmediğinden dolayı sertleşerek kılmaktadır. Bundan dolayı da sürekli olarak tırnak kırılması yaşayan bireylerin kaliteli ve düzenli nemlendirici krem kullanması önerilir. Böylelikle tırnak kırılmasını da önleyerek şık ve güzel tırnaklara sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz