Günümüzde pek çok kişi çok küçük yaşlardan itibaren hem deneyim kazanmak için hem de para kazanmak için çalışma hayatına girerler. Ancak hem öğrencilik yapmak hem de çalışma hayatına ayak uydurmak oldukça zor ve yorucudur. Böyle durumlarda hem öğrencilerin hem de çalışmak isteyen ancak sürekli olarak çalışamayan kişilerin gelir sağlamaları açısından bazı kurumlar ve iş yerleri yarı zamanlı olarak çalışma sistemini uygularlar. Yarı zamanlı olarak çalışmanın bir diğer ismi de günümüzde part time çalışmadır. Genellikle okumaya devam eden ve kısıtlı süreler içerisinde çalışmaya uygun olan kişilerin tercih ettiği bir çalışma şeklidir. Ayrıca yarı zamanlı olarak çalışmak için işler de günümüzde oldukça fazladır. Çeşitli kafeler, mağazalar, dükkanlar, marketler yarı zamanlı olarak çalışacak kişileri ararlar. Bu çalışma şekli her geçen gün yaygınlaşmaya da devam etmektedir. Bu nedenle hemen hemen her iş alanında yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür.

Yarı Zamanlı İş Nedir?

Yarı zamanlı iş genellikle öğrenciler arasında yaygın olan bir çalışma şeklidir. Yarı zamanlı işlerde genellikle çalışanlar kısmi olarak çalışıyor sayılırlar. Bu durumda da haftanın belirli günlerinde veya saatlerinde esnek olarak çalışma sağlarlar. Yarı zamanlı olarak çalışan sayılabilmeniz için haftalık çalışma saatinizin 30 saatin altında olması çok önemlidir. 30 saatin üzerindeki çalışmalar tam zamanlı çalışmalar olarak değerlendirilir.

Yarı Zamanlı İş Önerileri

Yarı Zamanlı İşin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yarı zamanlı olarak çalışan kişiler günümüzde oldukça fazladır ve her geçen gün de bu şekilde işçi kabul eden ve çalışmak isteyen kişiler artmaktadır. Bu durum hem işletmeler hem de çalışmak isteyen ancak aynı zamanda da okuyan veya zamanı olmayan kişiler için çok büyük bir avantajdır. Okul saatleri dışında öğrencilerin çalışabiliyor ve para kazanabiliyor olması yarı zamanlı işlerin en büyük avantajlarındandır. Ayrıca az süre çalışmak hem bedensel hem de zihinsel olarak çok daha az yıpranmaya neden olur. Ancak yarı zamanlı çalışmanın da kendi içerisinde bazı dezavantajları bulunur. Yarı zamanlı olarak çalışılması durumunda alınan maaşlarda bazı düşüşler yaşanır ve tam zamanlı çalışma yapan kişiler kadar fazla para kazanmak mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz